Beskid Śląski

Beskid Śląski to pasmo górskie będące częścią Beskidów Zachodnich.  Graniczy od zachodu z Beskidem Śląsko-Morawskim, od południowego wschodu z Beskidem Żywieckim i Kotliną Żywiecką oraz od północnego wschodu z Beskidem Małym.  W Beskidzie Śląskim możemy wyróżnić dwa pasma. W części zachodniej rozciąga się Pasmo Czantorii (zwane często pasmem Stożka i Czantorii) natomiast na wschodzie ciągnie się pasmo Baraniej Góry (zwane również Wiślańskim). Obydwa pasma rozdziela dolina Wisły, która u stóp Baraniej Góry ma swoje źródło.
Beskid Śląski to jeden z niewątpliwie najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych Polski. 

Beskid Śląski posiada bardzo gęstą sieć szlaków turystycznych.  To właśnie tutaj ma swój początek najdłuższy znakowany szlak w polskich górach, liczący blisko 500 km Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego, który przemierza wszystkie pasma Beskdów aż po Bieszczady. Zaczyna się on w Ustroniu i wiedzie przez kilka szczytów Beskidu Śląskiego: Czantorię Wielką, Soszów Wielki, Stożek Wielki i Baranią Górę.

Korona Beskidu śląskiego

Beskid Śląski to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Oferuje on przede wszystkim gęstą sieć szlaków turystycznych, które wiodą niemalże w każdy zakątek tych cudownych gór. Warto nadmienić fakt, że Beskid Śląski, chociaż pierwsze wrażenie może być złudne, jest obszarem mocno skalistym. Przede wszystkim znajdziemy w nim wiele ciekawych i interesujących form skalnych  takich jak skałki, rumowiska czy jaskinie. Niewątpliwie do najbardziej znanych form to Malinowska Skała (1152 m.) na jednym z najpopularniejszych szlaków wiodących z Przełęczy Salmopolskiej na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne (1257 m.) czy Jaskinia udostępniona do zwiedzania Jaskinia Malinowska w pobliżu tego samego szlaku. 

To oczywiście nie jedyne formacje skalne godne polecenia. Warto wspomnieć choćby "skałki grzybowe" na grzbiecie Kiczor, Krzakoska Skała, Dorkowa Skała czy choćby wychodnie skalne pod Muronką czy Baranią Górą.  Równie bogata jest sieć jaskiń w Beskidzie Śląskim, do której zaliczyć można choćby Jaskinię Wiślańska, Jaskinię Miecharską, Jaskinię w Trzech Kopcach, Jaskinie Salmopolską Malinowską Studnię.